Příprava svatby, díl 5. - Jak vybrat snubní prsteny

Žádná příprava svatby se neobejde bez výběru snubních prstenů. Jednou z nich je i vyřešení otázky, jak vybrat moderní snubní prsteny. Chceme moderní, nebo klasické, ze žlutého, nebo červeného zlata, nebo snad z chirurgické oceli? Nabídka je tak široká, že nevíte kde začít?

Snad vám tímto článkem alespoň trochu pomůžeme.

Na začátku je třeba si ujastnit především ceny snubních prstenů, které můžeme, nebo chceme akceptovat. Pak přijde na řadu materiál, design a samozřejmě rytiny, kameny a podobné úpravy.

Nejprve je zde otázka - kolik stojí snubní prsteny ze zlata, či jiných materiálů

U zlatých snubních prstenů se cena odvíjí především od jejich váhy která je udávána v greamech. Z toho vyplývá, že čím širší a masivnější snubní prsteny budou, tím vyšší bude také jejich cena. Důležitý vliv na cenu má také jejich zdobení a zpracování. Pokud vybíráte snubní prsteny na zakázku, nebo moderní design, může cena zpracování převýšit cenu materiálu.

Z jakého materiálu by snubní prsteny měly být?

I tato otázka je spjata s otázkou finanční. Pokud řešíte finance, pak můžeme poradit elegantní snubní prsteny z chirurgické oceli. Mají prakticky časem neměnnou kvalitu a jejich cena se pohybuje již od 1000.-Kč za kus. Jejich nevýhodou je skutečnost, že pokud "přiberete" přiberou i vaše prsty a pak se tyto snubní prsteny nedají rozšířit. Každý materiál má své klady i zápory, ale pokud až tam moc neřešíte cenu snubních prstenů, pak nejelegantnější prsteny bývají z kombinací materiálů... a to i snubní prsteny ze dřeva, nebo v kombinacích se dřevem. Pak již záleží jen na vás z jakého materiálu kdo vaše snubní prsteny vyrobí. Zda to budou různé barvy zlata, platina, ocel, nebo i dřevo.

Ryzost zlata a co je karát zlata

Karát (značeno zpravidla Kt nebo kt) je bezrozměrná jednotka ryzosti klenotnických zlatých slitin. Ryzost čistého zlata je definována jako 24 kt. Jeden karát odpovídá 1/24 hmotnostního podílu zlata. Zjednodušeně... 24dílů zlata v celku je nejčistší forma zlata. Čtrnáct karátů znamená, že v celkové hmotnosti prstene (24 dílů) je obsaženo čtrnáct dílů zlata a ostatních deset dílů připadá na jiné kovy a sloučeniny. Osmnáctikarátový prsten znamená osmnáct dílů zlata na 24 jednotek celku. 

Snubní prsteny ze zlata nemusí být jen žluté.

Dnes si lze vybrat ze čtyř barev zlata.  Barvu snubních prstenů by jste si měli vybrat nejen podle momentálního vkusu, ale také podle šperků, které převážně nosíte. Moderní snubní prsteny jsou dnes vyráběny z kombinací zlata, materiálů i v nevšedních tvarech a designu.

Jaká šířka snubních prstenů je nejlepší?

Osobnímu vkusu i nárokům a potřebám se meze nekladou. Každý by měl zvážit šíři prstene i v návaznosti na svou pracovní činnost tak, aby snubní prsten nepřekážel, nebo nezatrhával apod. Nejpoužívanější snubní prsteny jsou o šířce od 4 do 5 mm. V těchto šířích jsou prsteny dostatečně široké a při tom se pohodlně nosí. Nad 6 mm se již jedná o hodně široké prsteny a volí se raději o jedno číslo větší. Nezapomeňte, že širší prsteny opticky zkracují prsty.

Design snubních prstenů

Může být prvním kamenem neshody u budoucích novomanželů. Podaří-li se vám vybrat design na první pokus, gratulujeme. Nezoufejte však. Moderní snubní prsteny pro rok 2012 jsou spíše užší, nechybí i kombinace materiálů, např. zlato, dřevo, briliant, nebo kámen s chirurgickým zlatem apod. Omezeny nejsou ani tvary snubních prstenů. Jak strojově, tak na zakázku vyrobené prsteny nabízejí nepřeberné množství kombinací. Vždy ale platí, že by vás vaše snubní prsteny neměly omrzet.

Snubní prsteny s briliantem, zirkony nebo čisté?

Trendy snubních prstenů pro rok 2012 jsou jednoznačně alespoň v dámských variantách - pro kameny. Záleží na vaší představě, fantazii a finančních možnostech. V prvním okamžiku je asi nejlépe, podívat se např.na internetu. Poté navštivte zlatníky z vašeho okolí, nebo ty, které nabízí náš katalog výrobců www.VšeProSvatby.cz. Nápad se jistě dostaví :-)

Příjemný výběr a nákup snubních prstenů Vám přeje redakce svatebního serveru VšeproSvatby.cz

Několik vybraných dodavatelů pro Vaše MODERNÍ SNUBNÍ PRSTENY

Snubní prsteny Bisaku, Brno - www.snubni-prsteny.cz

Snubní Prsteny Aleš Řehák, Pardubice - www.alesrehak.cz

Rýdl, snubní prsteny, Praha - www.snubniprsteny-lr.cz

Zlatnictví a snubní prsteny Irena Vítková, Dobříš - www.zlatnictvi-vitkova.cz

Snubní prsteny N.Mocková, České Budějovice - www.klenotnictvi-nm.cz

Klenoty a snubní prsteny Fialka, Sušice - www.hodinky-klenoty.cz

Primossa, snubní prsteny a šperky, Karlovy Vary - www.primossa.cz

Klenotnictví a snubní prsteny Křivánkovi, Žatec - www.zlatnictvi-krivankovi.cz

Zlatnictví a snubní prsteny Goldimex, Pardubice - www.goldimex.cz

 

, Redakční tým
Další články autora

Anketa

Koho pověříte přípravou vaší svatby?